10 úžasných míst na planetě Zemi

Foto: 123RF.com

Pohled na zamrzlé jezero Bajkal
3 387

Hledáte zajímavé tipy na další poznání světa? Sestavili jsme tipy na 10 úžasných míst na naší planetě, které by vás mohli ohromit! Vydejte se s námi na místa, kam turisté moc nejezdí nebo která jsou opravdu kouzelná svojí atmosférou a stojí za to je vidět na vlastní oči. Chraňme taková místa, kterých je čím dál tím méně!

Reklamy

1) Jezero Bajkal (Ruská federace)

Toto úžasné jezero se nachází na Sibiři a je největším a také nejhlubším sladkovodním jezerem na světě. Jeho hloubka dosahuje více jak 1600 metrů. Jezero vzniklo před asi 25-35 miliony lety v příkopové propadlině. Na jeho dně se nachazí vrstva sedimentů, jejíž výška se dnes odahaduje na několik kilometrů. Jezero je dlouhé 636 km, široké 79 km a jeho celková plocha je 31.722 km2. Zdejší voda je považována za nejčistší vodu na světě! V některých oblastech je možno vidět až 40 metrů pod hladinu pouhým okem. Jezero samotné je zařazeno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Zajímavostí je, že se na jezeře vytvářejí čas od času veliké tmavé kruhy o jejichž původu se vedou diskuze. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že se jedná o důsledek masivních úniků zemního plynu. Na dně jezera se totiž nachází přes 100 plynových vulkánů.

Reklamy

V zimním období, když voda zamrzne, se na jezeře vytváří také trhliny dosahující 30 km a mající až 3 metrů na výšku. Vytvoří se zde pak i nádherné kusy roztříštěného tyrkysového ledu připomínající listy rostlin. Od prosince do února zdejší teploty dosahují -19 °C, takže pokud se sem vydáte v tuto roční dobu, nezapomeňte se pořádně obléci ;). Pro ubytování můžete zvolit poměrně velké a zajímavé město Irkutsk. Podívejte se i na krátký film o jezeře.

2) Vodopády Kuang Si (Laos)

V téhle exotické zemi, ležící mezi Vietnamem a Thajskem, najdete uprostřed zdejší džungle opravdu krásné vodopády. Vodopády s překrásnou jasnou a blankytně modrou vodou se nachází nedaleko historického města Luang Prabang, které najdete na seznamu UNESCO, ve kterém se můžete také ubytovat. Vodopád začíná v jakýchsi mělkých jezírkách na vrcholu poměrně strmého svahu. Odtud pak hlavní proud vody padá z výšky 60 metrů. Až tu budete, určitě tomu neodoláte a …. skočíte rovnou do vody do některého z jezírek 😉 Romantika na entou!

Vodopády Kuang Si 10 úžasných míst na planětě Zemi

3) Salar de Uyuni (Bolívie)

Že vám tenhle název nic neříká? Někdy se mu také říká Salar de Tunupa a jedná se o pozůstatek velkého slaného jezera Ballivián. Dnes se jedná zároveň o největší solnou pláň na světě, která je 25x větší než Salt Flats v Utahu. Během období dešťů se tahle planina, která se nachází v nadmořské výšce 3650 m, přemění díky konzistenci na obrovské vodní hladké zrcadlo. Takže nejlepší návštěva je právě v této době, kdy si zde můžete udělat opravdu překrásné fotky hrající si s odrazem na vodní ploše.

Zajímavostí je, že kromě zdejší těžby soli, se v jezeře pod slanou vrstvou nachází i 50-70% světových zásob lithia. Jestli bolívijská vláda také podepsala nějaké to “memorandum” o těžbě lithia s cizí mocností či korporací, zatím nevíme…

Salar de Uyuni 10 úžasných míst na planětě Zemi

4) Národní park Torres del Paine v Patagónii (Chile)

Naprosto úžasné scenérie můžete vidět a hlavně fotit při vaší návštěvě Jižní Ameriky ve zdejších Andách. Torres del Paine je bezesporu jedním z nejhezčích přírodních parků světa. I tento park se nachází na seznamu UNESCO, byl dokonce prohlášen za biosférickou rezervaci. Určitě stojí za to se zde vydat na pěší tůru a podívat se i na zdejší ledovce. V parku potkáte i hojně se vyskytující lamy, pštrosy nebo dravé kondory.

Zajímavou fotodominantu parku tvoří i sousklalí nazvané Tři věže (Cordillera del Paine).

Národní park Torres del Paine 10 úžasných míst na planětě Zemi

5) Mount Rinjani na Lomboku (Indonesia)

Pokud nemáte strach z aktivních sopek a budete-li někdy v Indonésii na ostrově Lombok, udělejte si čas na výstup na zdejší Mount Rinjani. Výstup nahoru je sice jen pro odvážnější a zkušené lezce a zabere vám asi 3 dny (celkem ujdete cca 45 km). Z jeho vrcholu ve výšce 3726 m. n m. ale můžete obdivovat nádherné vulkanické jezero, kterému místní přezdívají “Dítě moře”. Na výstup se určitě ale pořádně připravte a choďte jen s průvodci a nosiči. Bez nich je výstup zakázán.

Bohužel díky tomu, že zdejší obyvatelé si z výšlapu udělali svou turistickou atrakci, najdete po té úmorné cestě nahoru za oním pohledem i přemíru všudypřítomných odpadků. Škoda, že lidé, kteří se sem vydávají dělají z té nádherné přírody smetiště…

Mount Rinjani na Lomboku

6) Brána do pekla (Darvaza, Turkmenistán)

Možná teď také přemýšlíte nad titulkem k tomuto šestému místu v našem seznamu – proč zrovna “Brána do pekla”. Tohle místo je ukryté v poušti Karakum v Turkmenistánu a jako jediné, není tak úplně čistě dílem přírody.

Kdysi dávno (v roce 1971), ještě za dob Sovětského svazu, zde totiž sovětští inženýři hledali zemní plyn, neboť Turkmenistán je na zásoby téhle strategické suroviny docela bohatý. A tak si přivezli vrtnou soupravu a snažili se nějaké ty nové zásoby “napíchnout”… jenže, se jim to trochu vymklo z rukou. Vrtná plošina se propadla do ohromné jeskyně, která byla plná zemního plynu. No, a protože si nevěděli moc rady co s tím a zároveň se báli, aby jim to ještě nevybuchlo (byl zde opravdu vysoký obsah metanu), tak se rozhodli, že to řízeně zapálí a on ten plyn nějak “vyhoří”. No a tady se jim to vymklo podruhé… už jim to tady hoří skoro 50 let 😉

Opravdu hezký pohled je na tohle místo v noci, kdy je to opravdu epické.

Brána do pekla v Darvaze

7) Národní park Botum Sakor (Kambodža)

Kambodža patří mezi nejchudší země na planetě a situace zdejších obyvatel je i dnes velmi nepříznivá. I když se smrtí vůdce Rudých Khmerů Polpota oficiálně zaniklo i jeho zločincké hnutí, které zde zavraždilo více jak 2 miliony vlastních lidí, země se stále z hrůz občanské války nedostala. Nicméně tahle země skrývá mnohá přírodní bohatství. Jedním z nich je Národní park Botum Sakor, který je zároveň největším parkem v zemi. Park tvoří hustý deštný prales, travnaté porosty i hlavně nádherné pobřežní pláně u Thajského zálivu. Rozloha parku je úctyhodných 1712 km2. V parku se vyskytuje několik ohrožených a endemických druhů živočichů. Najdete zde i největší populaci asijských slonů.

Národní park Botum Sakor

8) Národní park Banff (Kanada)

Nejstarší národní park v Kanadě byl založen již v roce 1885 a určitě si ty nádherné scenérie z něj vybavíte. Najdete jej v Albertě ve Skalistých horách (Rocky Moutains). Každoročně sem zavítají téměř 4 miliony návštěvníků, kteří milují především nádhernou přírodu, horskou turistiku, kajaking nebo lyžování. Ubytovat se můžete ve městě Banff, což je takové turistické centrum a základna pro výlety všemi směry. Asi nejkrásnější pohledy zažijete u jezera Moraine nebo jezera Louise. Navštívit můžete i velkou ledovcovou oblast Columbia Icefield. Rozloha parku je 6641 km2 a park od roku 1990 patří na seznam Světového dědictví UNESCO.

Národní park Banff

9) Huacachina (Peru)

Kdo by si běžně pomyslel, že zrovna v Peru najdete oázu uprostřed pouště. Tahle byla postavena ve 30tých letech minulého století okolo zavlažovacího zařízení a nachází se nedaleko (cca 3 km) od městečka Ica. Tohle jezírko obklopuje uprostřed písku hned několik domů s asi 115 obyvateli a slouží především jako odpočinková oblast pro obyvatele Icy. Nicméně se sem díky písečným dunám vydávají i turisté a to jednak za nádhernými scenériemi, atmosférou, ale také za místní atrakcí sandboardingem (obdobou snowboardingu).

Huacachina

10) Grand Prismatic Spring (USA, Wyoming)

Poslední naší zastávkou po zajímavých místech planety bude podivuhodné místo ve Spojených státech, které se nachází v neméně zajímavém Yellowstonském národním parku. Grand Prismatic Spring, nebo-li největší horký pramen, je zajímavý především tím, že každého zaujme svou barevností. Vodní plocha má průměr sice jen asi 110 metrů, ale každého návštěvníka fascinuje pohled na všemožné barvy, se kterými si zdejší voda a okraje jezera pohrávají. Od středu, kde je sytě modrá barva se postupně mění na tyrkysovou a u břehů se proměňuje na žlutou, zlatavou až do oranžové. Barvy se navíc mění i s ročním obdobím, takže barevné proměny jsou tu po celý rok. Úžasně pak působí pohled na jezero z výšky. Celý Yellowstone je také na seznamu Světového dědictví UNESCO a vyrážet obdivovat všechny jeho krásy můžete třeba z města West Yellowstone.

Grand Prismatic Spring

Mohlo by se vám také líbit